Regionální rozvojová agentura jižních Čech Již od roku 1999 s Vámi!

Zástupci ministerstev navštívili projekt záchrany přírodní památky Orty

 

Na Krajském úřadu Jihočeského kraje a následně přímo v terénu se ve středu 27. května uskutečnilo úvodní setkání zástupců Jihočeského kraje a RERA, a.s. s delegacemi Ministerstva životního prostředí (MŽP) a Ministerstva financí (MF).

 

Cílem návštěvy, která měla charakter úvodního seznamovacího setkání, bylo sdílení aktuálních informací o postupu projektu. Delegaci za Ministerstvo životního prostředí vedl Michal Petrus, kterého doprovázela Markéta Konečná, a specialista na publicitu programu p. Ota Klikar. Za Ministerstvo financí se připojila Lucie Pytlová z Národní koordinační jednotky. Po úvodním pracovním bloku se účastníci přesunuli přímo na místo budoucí realizace do přírodní památky Orty. Nejednalo se o formální monitorovací návštěvu, ale o příležitost poznat unikátní lokalitu v jejím reálném stavu. 

 

Projekt „Zpřístupnění starého důlního díla a přírodní památky Orty“, jehož nositelem je Jihočeský kraj, má za cíl zachránit unikátní labyrint chodeb po těžbě kaolinu z 19. století a ochránit cenné zimoviště ohrožených druhů netopýrů před nezvanými návštěvníky a vandalismem. Díky schválené dotaci vznikne v lokalitě regulovaná a plně bezbariérová podzemní návštěvnická trasa s moderním zázemím. Odborným garantem a budoucím provozovatelem areálu bude Správa jeskyní ČR.