Regionální rozvojová agentura jižních Čech Již od roku 1999 s Vámi!

 

RERA se podpoře sociálního podnikání věnuje kontinuálně od roku 2016 a v současné době funguje jako hlavní regionální partner Ministerstva práce a sociálních věcí ČR pro Jihočeský kraj, tzv. SPoint.

 

 

Sociálním podnikům nabízíme hlavně:

• bezplatné poradenství k zakládání či rozšiřování sociálního podniku,

• bezplatné konzultace možností financování,

• možnosti vzdělávání a školení,

• propagaci sociálních podniků,

• networking s dalšími sociálními podniky a organizacemi podporujícími rozvoj sociálního podnikání.

 

Kromě toho dlouhodobě pečujeme o rozvoj celého ekosystému sociální ekonomiky v našem kraji skrze sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, zvyšováním povědomí o tématu, propojováním jednotlivých aktérů a komunikací se všemi relevantními institucemi. Díky spolupráci s MPSV zajišťujeme přenos nejaktuálnějších informací do regionu.

 

 

 

 

DOKUMENTY KE STAŽENÍ:

 

 

 

Co je to sociální ekonomika?
Sociální ekonomika je část ekonomiky, jejíž primárním cílem není maximalizace zisku, ale naplňování veřejně prospěšných cílů jako jsou například sociální začleňování a zvýšení zaměstnanosti, komunitní rozvoj, udržitelnost a důraz na využívání lokálních zdrojů, kulturní a environmentální rozvoj či společenská solidarita. Klíčovými aktéry sociální ekonomiky jsou sociální podniky, spadá sem ale daleko širší spektrum soukromých i veřejných subjektů jako třeba družstva, neziskové organizace, nadace či podpůrné finanční, poradenské a vzdělávací instituce.

 

Co je to sociální podnikání?
Sociální podnikání je soubor podnikatelských aktivit, které jsou prospěšné pro společnost a životní prostředí. Sociální podnik hraje díky důrazu na využívání lokálních zdrojů důležitou roli v místním rozvoji. V rámci své činnosti vytváří pracovní příležitosti pro osoby znevýhodněné na trhu práce, tedy osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Veřejně prospěšný cíl je definován v zakládacích dokumentech. Dosahování zisku je pro sociální podnik stejně důležité jako naplňování veřejně prospěšných cílů. Hospodářský zisk je prioritně reinvestován do rozvoje podniku. Sociální podnikání představuje velký přínos pro veřejnou správu, jelikož vytváří produkty nebo poskytuje služby s vyšší přidanou hodnotou. Zaměstnáváním znevýhodněných skupin dává lidem příležitost vytvářet hodnoty a obstarat si mzdu, platit daně a zmírnit či zcela přerušit svou závislost na státních sociálních dávkách.