Regionální rozvojová agentura jižních Čech Již od roku 1999 s Vámi!

 

Projekt zaměřený na podporu adaptačních opatření v česko-rakouském příhraničí a na podporu rozvoje adaptačních modelových regionů a jejich přeshraniční spolupráce.

 

Cílem projektu je vytvořit sadu doporučení pro adaptační opatření v chráněných územích; realizovat vzdělávací program pro min. 150 zástupců obcí a vlastníků podporující opatření na zemědělských půdách; realizovat program spolupráce 3 přeshraničních dvojic mikroregionů, který posílí výměnu zkušeností i zapojení místní veřejnosti; rozšířit společnou znalostní základnu o 50 příkladů dobré praxe a katalog přínosů opatření.

 

Partneři projektu:
• Nadace Partnerství (vedoucí partner)
• RERA a.s.
• ENERGY CENTRE ČESKÉ BUDĚJOVICE, z.s.
• Energetická agentura Vysočiny
• Klimabündnis Niederösterreich
• Klimabündnis Oberösterreich

 

Délka trvání projektu:
01.01.2024 - 31.03.2027

 

O projektu:
Změna klimatu patří mezi největší výzvy, před kterými programové území stojí. Na toto ohrožení je třeba reagovat komplexně a systematicky aplikací přírodě-blízkých adaptačních opatření. Adaptace na změnu klimatu se musí stát tématem napříč společností a obce se musí stát vzorem pro zapojení firemního sektoru a široké veřejnosti.
Přeshraniční spolupráce umožňuje efektivněji hledat řešení pro příhraniční regiony v oblasti adaptace na změnu klimatu a aplikovat je v programovém území. V rámci projektových aktivit bude probíhat přeshraniční výměna znalostí, zkušeností a dat ve specifických otázkách v oblasti adaptace na změnu klimatu v programovém území.
Jedním z hlavních společných úkolů je nalezení efektivního způsobu jak do systematické realizace adaptačních opatření zapojit nemetropolitní venkovské regiony s nízkou vlastní kapacitou k přijímání řešení. Inspirativním nástrojem se jeví masivnější aplikace metody participativního adaptačního plánování v rámci tzv. adaptačních modelových regionů. Úspěšnou přeshraniční výměnu know-how zajistí v projektu zapojení adaptačních manažerů  3 rakouských KLAR! regionů: Mühlviertler Kernland, Mistelbach-Wolkersdorf a Retzerland. V programovém území budou vybrány na základě otevřené výzvy 3 adaptační modelové regiony z Jihočeského kraje, kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, které se zúčastní programu intenzivní výměny zkušeností (twinning) a pilotního testování metodik.
Výzvou je také nízké povědomí o rizicích dopadů změny klimatu a nízká míra podpory pro rychlé zavádění adaptační opatření ze strany širší veřejnosti. Cílové skupiny budou informovány o důležitosti adaptačních opatření pomocí znalostní databáze a dalších osvětových programů, v rámci kterých budou zdůrazněny konkrétní přínosy pro kvalitu života a tím zvýšena podpora adaptačních opatření.

 

 

Oficiální stránky projektu: DeKLARed ADAPTRegions - Katalog projektů 

 

 

 Projekt DeKLARed ADAPTRegions č. ATCZ00031 je financován z Programu přeshraniční spolupráce Interreg Rakousko – Česko 2021 – 2027.

Aktuality